حسابداری فروشگاه اینترنتی

نرم افزار حسابداری فروشگاه اینترنتی

مزایا و معایب:

حسابداری یکی از مهمترین بخش های هر کسب و کاری است. حتی اگر تمامی محصولات خود را با درصد سود مشخصی به فروش برسانید یا حتی فروشگاه شما تک محصولی باشد، مشمول مالیات نباشید، تنها به صورت نقدی کار کنید و… باز هم برای محاسبه هزینه های ثابت و جاری خود نظیر اجاره، قبوض، حقوق کارمندان و دیگر هزینه ها و در نهایت محاسبه میزان سود و زیان خود به یک نرم افزار حسابداری نیاز خواهید داشت.

این مورد دقیقا مانند انبارداری فروشگاه اینترنتی است. شاید بتوان چند ماهی با وارد نمودن حساب ها و موجودی ها، بدهکاری، بستانکاری و هزینه ها در نرم افزاری مانند اکسل، همه ی موارد مورد نیاز را محاسبه کرد. اما با افزایش فروش و توسعه کار، این عمل غیرممکن خواهد شد. چرا که علاوه بر دشواری های ورود و محاسبه اطلاعات، زمان بسیاری از شما یا کارمندانتان خواهد گرفت. زمانی که می توانست در زمینه کارهای مهمتری مانند سئو، تبلیغات، برنامه های توسعه و… مورد استفاده قرار گیرد. پس بهترین کار، استفاده از یک نرم افزار حسابداری و انبارداری فروشگاهی است.

البته در این زمینه نرم افزارهای بومی بسیار خوبی وجود دارد. نرم افزارهایی که بیشتر شما با آنها آشنایی دارید: مانند هلو، پارسیان، دشت و …
نقطه قوت این نرم افزارها ساده سازی امور حسابداری است به طوری که حتی کسانی که در این زمینه تحصیلاتی ندارند، می توانند حسابداری یک فروشگاه کوچک را برعهده گیرند.

پس در اولین قدم به نظر می رسد استفاده از یک نرم افزار حسابداری و انبارداری ایرانی گزینه خوبی خواهد بود. اما در مورد فروشگاه اینترنتی موضوع کمی پیچیده تر است. هنگامی که شما شروع به ورود فاکتورها به سیستم حسابداری می کنید، هربار باید تمامی فاکتورهای فروشگاه اینترنتی را به صورت دستی وارد نرم افزار حسابداری و انبارداری نمایید. این امر نه تنها زمان زیادی از نیروهای شما خواهد گرفت، بلکه گاهی خطای انسانی منجر به اشتباهات در سیستم حسابداری می شود. علاوه بر این، پس از ورود هر فاکتور فروش / خرید به سیستم حسابداری و انبارداری، بایستی موجودی جدید را از نرم افزار بخوانید و در فروشگاه اینترنتی به صورت دستی وارد نمایید. این مورد نیز علاوه بر اتلاف زمان کاری و انرژی نیروهای سیستم، موجب تاخیر در به روز رسانی موجودی فروشگاه اینترنتی می شود. شاید مهمترین مشکل همین مورد اخیر باشد.

اما آنچه ظاهرا راه حل مشکل عدم هماهنگی نرم افزار فروشگاه اینترنتی و نرم افزار حسابداری و انبارداری است، همگام سازی این دو سیستم با استفاده از یک نرم افزار حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی است. با این روش دیگر نیازی نخواهد بود تا به صورت دستی فاکتورهای خود را بین این دو سیستم جابجا نمایید و یا موجودی کالاها را هماهنگ و همگام سازید.

اما با وجود حل مشکل، این موضوع چند چالش جدی به دنبال دارد:

۱- با توجه به اینکه در این راه حل در بیشتر مواقع برخلاف فروشگاه های اینترنتی، نرم افزار حسابداری تحت وب نبوده، برای همگام سازی این دو با یکدیگر لازم است همواره سیستم حسابداری شما به اینترنت متصل باشد. پس شما نمی توانید یک کامپیوتر معمولی را برای نصب نرم افزار حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی خود انتخاب نمایید. برای اینکار نیاز به یک سرور داخلی خواهید داشت که علاوه بر روشن بودن ۲۴ ساعته، مطمئن شوید که همواره به اینترنت متصل است و برای قطعی برق نیز، به یک یو پی اس نیاز خواهید داشت.

اگر مطلب را خلاصه نماییم، شما باید هزینه بسیار زیادی برای سخت افزار، نگهداری از آن و کارهای نرم افزاری و شبکه پرداخت کنید. البته این مورد همچنان ضریب خطایی خواهد داشت، چرا که بسیاری از اتفاقات می تواند ارتباط این دو نرم افزار را قطع کند. نظیر اختلال در اینترنت که در ایران بسیار متداول است.

۲- برای مواجه نشدن با چالش بالا، شرکت های حسابداری متوجه شدند که لازم است یک سیستم حسابداری تحت وب داشته باشند. البته بسیاری از شرکت های معتبر ایران، هنوز نرم افزار حسابداری تحت وب ندارند (تا جایی که اطلاع داریم هیچ یک از نرم افزارهای حسابداری مشهور که در بالا از آنها نام برده شد، حسابداری تحت وب ندارند). اما برخی شرکت های دیگر نرم افزار حسابداری تحت وب تولید نموده اند. با بررسی آنها متوجه گشتیم، این شرکتها یک نرم افزار حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی برای اتصال به دیگر نرم افزارها تولید نکرده اند، بلکه پورتال های فروشگاه اینترنتی اختصاصی خود را در کنار بحث حسابداری، راه اندازی نموده اند.

حال مسئله آنجاست که اگرچه این شرکتها امکانات حسابداری کاملی در اختیار شما قرار می دهند، اما ظاهرا اصل موضوع فراموش شده است. فروشگاه اینترنتی آنها از قدرت و امکانات کافی برخوردار نبوده و ویژگی های لازم برای راه اندازی و توسعه یک فروشگاه اینترنتی خوب را ندارد. شاید رویکرد این شرکتها به فراهم کردن یک وب سایت جهت فروش آنلاین محصولات، در کنار فروش حضوری و البته با محوریت فروش حضوری است.

پس اگر به دنبال رشد و توسعه در زمینه فروش اینترنتی باشید، در مقایسه با این انتخاب شاید بهتر باشد برای فروشگاه اینترنتی خود از یک نرم افزار فروشگاه ساز خوب استفاده کرده و همچنان به صورت دستی فاکتورها و موجودی کالاها را، با نرم افزار حسابداری تحت ویندوز خود هماهنگ سازید. دقیقا به همین دلیل هیچ یک از فروشگاه های اینترنتی شناخته شده (در صنف های گوناگون)، به دنبال استفاده از این نوع نرم افزار حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی نرفته اند.

۳- مشکل سوم آنجاست که حتی در صورت توسعه یک نرم افزار حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی قوی و یا بهبود پورتال های فروشگاه اینترنتی شرکت های حسابداری، همچنان یک چالش بزرگ در سر راه خواهد بود. مشکل اینجاست که تمامی نیاز شما این مسئله نیست. یک فروشگاه اینترنتی قدرتمند، علاوه بر حسابداری و انبارداری، به امکانات دیگری نیاز خواهد داشت. قابلیت هایی نظیر: اتوماسیون، مدیریت کارکنان، امکانات هوشمند و خودکار نظیر مقایسه با رقبا و  …
با این حساب نیاز به یک سیستم مدیریت کسب و کار تحت وب شامل تمامی موارد بالا و به صورت یکپارچه با فروشگاه اینترنتی احساس می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *